Xamera Cup – Och vinnarna är!

Xamera Cup – Och vinnarna är!

Dags att sammanställa resultaten från tre fantastiska tävlingar på i tur och ordning Mantorp park, Sviestad och Axamo Ring.

Damer Elit

I damelit var det stor Hymer-dominans med tre segrar av tre möjliga och totalt sex av nio pallplatser. Det visade sig så klart också i totalen, där Johanna Palmqvist med raden 1-2-1 vann överlägset.

PlaceringFörnamnEfternamnKlubbMantorpPoängSviestadPoängAxamoPoängTOTALT
1JohannaPalmqvistHymer1102711027
2CarinWinellHymer271104421
3AliceGustafssonMAIF3571539
4AnnaJohanssonHymer533508
5AliceAnderssonÖrestad00277
5UlrikaWånggrenMAIF445307
7CarolineAnderssonHalmstad00355
8IdaWånggrenHVR1604404
9SusanneNystrandSvanesubd00622
9LenaWahlqvistLeWa62002
9SannaKarlssonJCK06202
12AnnaGenbergHymer08101
12EvelinaHagelinLeWa09101

Herrar Elit

I herrelit var det ungefär lika stor stor Motala-dominans. Precis som Hymers damer kom Motalas cyklister hem med sex pallplatser, men i den andra deltävlingen var det dock Hymer som knep guldet. I totalen lyckades dock Motala imponera med en trippel. Totalsegrare med knappast möjliga marginal blev Jacob Ahlsson.

PlaceringFörnamnEfternamnKlubbMantorpPoängSviestadPoängAxamoPoängTOTALT
1JacobAhlssonMAIF11027017
2LinusEriksson KvistMAIF35442716
3AlbinJohanssonMAIF449111015
4GabrielSandörHymer0110010
5RasmusMikiverHymer9135817
5HugoForssellMAIF27007
7VictorHillerström RundhHymer530536
8WincentWallinderSASC00355
9JesperSvenssonSkövde00444
10JonRydholmJCK071623
10LeopoldKaftnskiHymer05303
12JakobSödergrannHymer0101712
12PatrikWinellHymer06202
12JimmyCarlssonMAIF11112102
12JohanNystrandHymer8113102
12NiklasJagerstålMAIF62002
20HenrikHolmHymer08101
20MarcusJanssonHymer011101
20DennisWidénMAIF131001
20EmilLundmarkMAIF121001
20KimÅleheimMAIF101001
20SamuelLordHymer71001

Herrar Junior

Det var inte så många juniorer som var med, men dom som var det imponerade stort med aktiv cykelåkning och höga totalplaceringar i loppen som startades tillsammans med herrelit. Även här var det jämnt om totalen som Olle Sparrmark, Södertälje/Borås kunde ta med två poäng.

PlaceringFörnamnEfternamnKlubbMantorpPoängSviestadPoängAxamoPoängTOTALT
1OlleSparrmarkSCK/Borås27352719
2EdvinLovidiusSCK11027017
3JonathanAhlssonÖC35110015
4ErikZälleKvärnum0011010

Damer Junior

I damer junior var det bara två deltagare, som i båda fallen startade tillsammans med damelit och gjorde det bra. Båda vann varsitt lopp, Karin Södersvist från MAIF på Mantorp Park och Bures Felicia Bengtsson på Axamo Ring, och delade därmed på totalen.

Herrar senior

Axamo Ring. Foto: Micke Fransson/teambild.se

Största klassen var, som väntat, herrsenior med totalt 33 cyklister som fullföljde minst et lopp och därmed kom med i totalen. Här var det Hymers herrar som dominerade stort med en trippel, där belgaren Jo Lenaerts vann. Tredjeplatsen delades med Björn Ringelt från JCK.

PlaceringFörnamnEfternamnKlubbMantorpPoängSviestadPoängAxamoPoängTOTALT
1JoLenaertsHymer110712718
2EricEgelstigHymer44110014
3LukasMerkelHymer718111012
3BjörnRingefeltJCK35623512
5FredrikHjertzMAIF53277111
6ViktorWesterlund RoforsJCK035449
7SebastianCanoHymer2711108
8JakobSvenssonHymer62531016
9EmanuelBjärkhedJCK04404
10EricSjögrenJCK00533
10PontusAndresenHymer091623
10RickardNilssonMAIF171141913
13HenrikMarvigJCK0151812
13FredrikLindellMAIF9110102
13LechKaczmarczykHymer10112102
13MartinHärnHymer13113102
13MikaelTibergHymer14119102
13AlexJohanssonMAIF11120102
13HugoAnderssonHymer8122102
13JohanGranstenHymer15123102
13ErikIngvarssonHymer19124102
22GustavHellqvistMAIF016101
22StefanLiljaMAIF017101
22JohanHolmHymer018101
22ErikGrådHymer021101
22MarcusJohanssonÖrebro025101
22NiklasForsgrenHymer026101
22OlaEvesjöJCK027101
22PeterAndresenJCK028101
22MikaelJohanssonJCK029101
22GustavHjortMAIF121001
22ChristofferLindkvistMAIF181001
22RoberthErikssonJCK201001

Ungdom

I ungdomsklasserna var det främst i P13-14 och P15-16 som kampen om segrarna gick. I P13-14 kunde OSkar Marvig, JCK, avgå med totalsegern överlägset och i P15-16 Gustav Lovidius, Södertälje. I F13-14 vann Anna Söderqvist, MAIF, och i F15-16 Bures Alexandra Pettersson.

PlaceringFörnamnEfternamnKlubbMantorpPoängSviestadPoängAxamoPoängTOTALT
1OskarMarvigJCK1102711027
2EmilRydholmJCK01102717
3GustavMagnussonSkövde00355
4GustavNystrandUddevalla00444
5ViktorÅkerbergJCK27007
PlaceringFörnamnEfternamnKlubbMantorpPoängSviestadPoängAxamoPoängTOTALT
1GustavLovidiusSödertälje110110020
2FabianBerglundSödertälje2727014
3OskarReveljWänershof0011010
4LinusRantzow TörnströmBorås00277
5DavidBengtssonBure00355
5IsacMorbergVästerås35005
7MaxNielsenWänershof00444
7OliverStridsbergSödertälje44004

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *