Temposerien

Temposerien består av ett antal tempolopp fördelade över säsongen och är ett utmärkt sätt för dig som gillar att köra hårt att testa din gräns.

 

Om loppen

Datum: Flertal tillfällen under året, se nedan
Starttid: 18:30 (gäller ej KM)
Klass: Motion
Distans: 20 km

Start och mål vid Tinneröparkeringen. Banan går sedan över Kolbyttemon mot Slaka och vänder efter 10 km. Undantaget är finalloppet vid KM som brukar avgörs på Ulrikavägen från Gammalkils IP.

Anmälan

Anmälan görs på plats senast 30 minuter innan start. Loppen är öppna för alla cyklister. Cyklister som inte är medlemmar i CK Hymer betalar 50:-. Hymer ordnar lite tilltugg till samtliga deltagare och funktionärer.

Datum

 TidPlats
1Onsdag 8/5 kl. 18:30Tinneröparkeringen
2Onsdag 29/5 kl. 18:30Tinneröparkeringen
3Lördag 5/10 kl 10:00Gammalkils idrotssplats

Resultat

Vid varje deltävling får vinnaren 15 poäng, tvåan 12, trean 10, därefter en poäng mindre per placering för topp tio. Alla som ställer upp får en poäng, även om dom inte når topp tio. Ett handicap-system baserat på dessa fixtider används när placering räknas ut, där det är tidsdifferensen mellan fixtiden för den klass man tillhör, t.ex. D40, och ens tid som avgör placeringen.

De två bästa resultaten kommer att räknas vid den totala sammanställningen. Vid lika många poäng avgör ens tredjereultat. Är det fortafarnde lika så avgör den totala differensen i förhållande till fixtiden. Men trots alla resultatlistor vill vi påminna att detta är en lek för alla cykelsugna! 

PlaceringNamnKlassTid 1Poäng 1Tid 2Poäng 2Tid 3Poäng 3Poäng totalt
1Hugo ForssellH 300.26.021500.12.581530
2Gustaf von EckermannH 400.29.17100.27.55150.14.39625
3Patrik WinellH 300.26.531200.13.42921
4Kristina Anund, Mjölby CKD 600.35.5980.35.22100.17.20318
5Erik GabrielssonH3000.27.09120.15.42113
6Stefan Persson, NocOutH 500.33.0250.32.198013
7Leo KaftanskiH 30000.13.101212
8Jakob SödergrannH 30000.13.391010
9Roger Anund, Mjölby CKH6000.32.2790.17.25110
10Mikael GustafssonH 300.33.0140.31.586010
11Charlotta CarlssonD 300.30.579009
12Eric EgelstigH 40000.14.1488
13Pontus JohanssonH 300.30.09700.15.3718
14Lena LundströmD 60000.16.5177
15Tommy HedinH3000.31.10707
16Axel EkH 300.30.286006
17Johan FredrikssonH 30000.14.1155
18Jan-Erik Bäckström, KlubblösH4000.35.50505
19Carin WinellD 40000.15.4244
20Sebastian HallbergH 300.33.313003
21Johan NystrandH 30000.14.4211
22Mikael Apell TibergH 40000.16.0111
23Marcus JanssonH 30000.15.3411
24Johan GranstenH 40000.16.1111
25Johan NordqvistH 40000.16.1211
26Niklas ForsgrenH 40000.16.1511
27Lech KaczmarczykH 30000.17.0911
28Agnes LöfrothD 30000.20.0411
29Victor FranssonH 30000.19.2811
30Satu MäkeläD 300.37.161001
31Olle LindgrenH 300.33.451001

Upplysningar

För mer information kontakta Bo Ekenger, bo.ekenger@hotmail.se, 013-149494, 070-3086280

Bana

Resultat

2019

Se nedanstående för fullständiga resultatlistor år för år (pdf)

2018| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000