Temposerien

Temposerien består av ett antal tempolopp fördelade över säsongen och är ett utmärkt sätt för dig som gillar att köra hårt att testa din gräns.

Om loppen

Datum: Flertal tillfällen under året, se nedan.
Starttid: 18:30 (gäller ej KM)
Klass: Motion
Distans: 20 km

Start och mål vid Tinneröparkeringen. Banan går sedan över Kolbyttemon mot Slaka och vänder efter 10 km. Undantaget är finalloppet vid KM som brukar avgörs på Ulrikavägen från Gammalkils IP.

Anmälan

Anmälan görs på plats senast 30 minuter innan start. Loppen är öppna för alla cyklister. 

Datum 2022

 TidPlats
1Onsdag 27/4 kl. 18:00Tinneröparkeringen
2Onsdag 1/6 kl. 18:00Tinneröparkeringen
3Onsdag 24/8 kl. 18:00Tinneröparkeringen
4Lördag 24/6 I samband med KM.Gammalkils idrottsplats

Ställning 2022

Vid varje deltävling får vinnaren 15 poäng, tvåan 12, trean 10, därefter en poäng mindre per placering för topp tio. Alla som ställer upp får en poäng, även om dom inte når topp tio. Ett handicap-system baserat på dessa fixtider används när placering räknas ut, där det är tidsdifferensen mellan fixtiden för den klass man tillhör, t.ex. D40, och ens tid som avgör placeringen.

De tre bästa resultaten kommer att räknas vid den totala sammanställningen. Vid lika många poäng avgör det  fjärde resultatet. Är det fortfarande lika så avgör den totala differensen i förhållande till fixtiden. Men trots alla resultatlistor vill vi påminna att detta är en lek för alla cykelsugna!

PlaceringNamnKlassTid 1Poäng 1Tid 2Poäng 2Tid 3Poäng 3Tid 4Poäng 4Poäng totalt
1Hugo ForssellH300.26.27150.25.141500.12.091545
2Victor Hillerström RundhH300.26.35120.26.091200.12.50933
3Eric EgelstigH450.28.00100.27.3390.26.44120.13.30831
4Johan NordqvistH450.29.0390.28.2280.28.0990.13.49726
5Lena LundströmD7000.32.51150.16.431025
5Rasmus MikiverH300.30.2260.29.1570.27.5870.13.36420
5Marcus JanssonH3000.26.05100.25.5610020
8Kristina AnundD600.35.4370.35.1260.33.5860.17.16119
8Roger AnundH650.35.1330.33.5950.32.3350.16.02113
10Carin WinellD450000.14.241212
11Niclas BjärnegårdH5500.30.05808
11Erik GabrielssonH300.28.5080008
13Niklas ForsgrenH400000.13.3766
13Emil HammargrenH3500.29.4730.14.1836
13Tobias EdeniusH400.32.05400.31.1010.15.5616
16Jakob SödergrannH300000.13.2955
16Jan BrugårdH500.32.3350005
18Peter NeubauerH6000.35.584004
18Andreas PalmH4000.29.48404
20Åsa DanellD500000.16.2211
20Johan GranstenH450000.14.5311
20Amanda BohlinD300000.15.3411
20Jörg SturmhoebelH500000.15.1711
20Mathias HjärtströmH450000.15.0311
20Martin GustavssonH400000.15.1111
20Sven EngströmH300000.15.3911
20Sofie SomanssonD400000.18.3611
20Ulrik LovangH500000.19.1311
20Alex GrahamH400.36.3910001
20Andreas ZetterlundH3500.33.39101
20David MarinH3000.32.27101
20Axel StenqvistH300.34.1310001
20Torbjörn JosefssonH300.37.1010001

Upplysningar

För mer information kontakta Bo Ekenger, bo.ekenger@hotmail.se, 070-3086280

Bana

Resultat

2019| 2018| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000